Kedvelek minden olyan blogot, amelynek atlatszo-val kezdődik a neve. Ha maradtak még a magyar közéletben rokonszenves figurák, akkor a mindenkit pimaszul kiosztó 444-en és társain kívül elsősorban az olyan watchdog-újságírókat említhetem, akik felhívják a figyelmet a gyanús ügyekre, a visszaélésekre és a korrupcióra. Annál szomorúbb látni, mekkora butaság jelent meg a minap az Átlátszó Oktatás blogon.
Az történt, hogy jogászhallgatók meghívására Morvai Krisztina tartott egy előadást az ELTE jogi karán a családon belüli erőszak büntetőjogi és kriminológiai aspektusairól. Az Átlátszó Oktatás szerzője pedig felháborodott azon, hogy az egyetemen egy jobbikos EP-képviselő tarthat előadást, senki sem tiltakozik (ő is csak utólag), és a diákok sem rökönyödnek meg - majd következik a szokásos balliberális mantra szélsőségekről, a szólásszabadság határairól, masírozó nácikról, és hogy mivel mindezekért szerinte Morvai Krisztina is felelős, nem kellene őt beengedni az egyetemre.
Csakhogy Morvai Krisztina jelenleg is az ELTE jogi karának docense.
Az Európai Parlament magyarországi képviselőinek jogállásáról szóló 2004. évi LVII. törvény kimondja:
"5. § (1) Az európai parlamenti képviselő-jelöltet jelöltségének nyilvántartásba vételétől a választás befejezéséig, illetve megválasztása esetén a mandátuma igazolásáig a munkáltató – kérésére – köteles fizetés nélküli szabadságban részesíteni.
(...)
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott időtartam alatt az európai parlamenti képviselő-jelölt munkaviszonya a munkáltató által nem szüntethető meg."
A ELTE jogi karának honlapján pedig ott szerepel Morvai Krisztina docensként a Büntetőjogi Tanszéken. Ezek szerint fizetés nélküli szabadságon van. Magyarán, az Átlátszó Oktatás bloggere azt szerette volna, hogy Morvai Krisztinát ne engedjék be a saját munkahelyére büntetőjogi és kriminológiai témájú előadást tartani. Magyarán, olyan tevékenységet végezni, amit egyébként is végezne, ha nem lenne fizetés nélküli szabadságon, és azon a munkahelyen, ahonnan a törvény értelmében jelenleg elbocsátani sem lehet.
Persze, ha egyszer befejezi a képviselősködést és visszamenne az egyetemre, akkor majd lehet azon vitatkozni, hogy maradhasson-e. Néhány kérdésen azért akkor is érdemes lesz elgondolkodni. Kié az egyetem? Az állami egyetemet nem az adófizetők pénzéből tartják-e fenn, köztük a Jobbikra szavazó adófizetőkéből is? Akármit is gondolunk róla, nem bejegyzett, legális párt-e a Jobbik? Akármit is gondolunk róla, sértett-e a politizálásával bármilyen jogszabályt Morvai Krisztina? Kinek van joga megmondani, hogy ki taníthasson állami egyetemen? Milyen eredményre vezetett eddig a balliberálisok "határolódj el tőle, bélyegezd meg, rúgasd ki"-politikája a szélsőjobboldallal (és nem is mindig csak a szélsővel) kapcsolatban? Ha a balliberálisok nem tudnak leszokni róla, hogy ők akarják megmondani, kiből mi lehessen Magyarországon (és nem tudnak, ahogy a HVG egyik blogjába és egy másik népszerű blogba beleolvasva is látom), akkor miért is lennének ők demokratikusabbak, mint akiken a demokráciát számon kérik?
Megannyi vitatható kérdés. Az viszont elég biztosnak tűnik, hogy Morvait az ELTE docenseként bajos lenne az egyetemről kitiltani, a felvetés tehát butaság. Az is butaságnak tűnik, hogy egy watchdog-újságírással foglalkozó blog, illetve rovat véleménycikket közöl. Nem kellene a két műfajt vegyíteni. A watchdog foglalkozzon a ronda ügyek felderítésével, azért szeretjük. A véleménynek máshol a helye.
Felnőtt tartalom!
Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.
A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.
A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.